Regulamin rekrutacji do klasy I Szkoły Podstawowej nr 254

Załącznik nr 2

do Zarządzenia 1/2019

Dyrektora Zespołu Szkół nr 74

w Warszawie

z dnia 4 lutego 2019r.

 

 

REGULAMIN REKRUTACJI

do Szkoły Podstawowej nr 254 im. gen. Franciszka Żymirskiego

 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 74

W WARSZAWIE

 

Podstawa prawna:

 

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U.2018.996 z dnia 2018.05.24 z pozn. zm.)

                                                                                               

§ 1.

Informacje podstawowe

 

  1. Organem prowadzącym szkołę jest Miasto st. Warszawa.
  2. Rekrutacja do Szkoły Podstawowej nr 254 im. gen. Franciszka Żymirskiego w Zespole Szkół nr 74 w Warszawie przeprowadzana jest wyłącznie przez system elektroniczny dostępny na stronie internetowej Biura Edukacji:

http://www.edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja

3. Rekrutacja podstawowa i uzupełniająca przeprowadzana jest w terminach ustalonych przez Biuro Edukacji, zgodnie z jego wytycznymi i harmonogramem.

4. Rodziców uczniów obowiązuje przestrzeganie wskazanych terminów czynności oraz składania dokumentów w szkole.

 

§ 2.

Postępowanie rekrutacyjne dla kandydatów do klasy I

 

  1. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone z wykorzystaniem systemów informatycznych.
  2. Do szkoły przyjmuje się kandydatów zamieszkałych w jej obwodzie.
  3. Dzieci przyjmuje się do klasy po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. 
  4. O przyjęcie do klasy I mogą się ubiegać kandydaci, którzy ukończyli w danym roku kalendarzowym 6 lub 7 lat i wykazują psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej.  W przypadku dzieci 6-letnich warunkiem koniecznym jest co najmniej roczne przygotowanie przedszkolne lub opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  5. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 4, niż liczba wolnych miejsc w szkole na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria.

1)    wielodzietność rodziny kandydata;

2)    niepełnosprawność kandydata;

3)    niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

4)    niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

5)    niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

6)    samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

7)    objęcie kandydata pieczą zastępczą.

6. Kryteria, o których mowa w ust. 5, mają jednakową wartość.

7. Rodzice (opiekunowie) kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkoły składają w sekretariacie:

a)    wniosek z kartą informacyjną;

b)    odpis aktu urodzenia kandydata;

c)    opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej (w sytuacji, kiedy kandydat był pod opieką poradni lub nie ma ukończonych 7 lat i nie uczęszczał do przedszkola);

8. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego może być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata. Kryterium dochodu określa organ prowadzący. Spełnianie tego kryterium jest potwierdzane oświadczeniem rodzica kandydata.

9. O przyjęciu dziecka do klasy I w trakcie roku szkolnego, decyduje dyrektor szkoły, z wyjątkiem przypadków przyjęcia dzieci i młodzieży zamieszkałych w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 254, które są przyjmowane z urzędu.

 

10. Jeżeli przyjęcie ucznia, o którym mowa w ust. 9, wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy szkoły powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia po uzyskaniu zgody organu prowadzącego.

 

11. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica kandydata.

 

12. Przepisy niniejsze stosuje się także do dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy ubiegają się o przyjęcie do Szkoły Podstawowej nr 254.

 

13. Terminy składania dokumentów zostają podane do wiadomości z chwilą ogłoszenia rozpoczęcia rekrutacji na dany rok szkolny przez Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy oraz na stronie internetowej szkoły.

 

§ 3.

Komisja rekrutacyjna

 

  1. Dyrektor Szkoły powołuje spośród nauczycieli komisję rekrutacyjną i wyznacza jej przewodniczącego.
  2. Do zadań Komisji należy w szczególności: 

1)    ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

2)    ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych (lista zawiera imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację o liczbie wolnych miejsc);

3)    sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.

 

§ 4.

Ogłoszenie wyników rekrutacji do Szkoły

 

  1. Wyniki rekrutacji dostępne są na w systemie elektronicznym Biura Edukacji m. st. Warszawy: http://www.edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja
  2. Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do szkoły.
  3. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do szkoły, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.
  4. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły. Lista zawiera imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację o liczbie wolnych miejsc.
  5. Listy, o których mowa w ust. 2-4, podaje się do wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
  6. Dzień podania do publicznej wiadomości listy jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

 

§ 5.

Rekrutacja uzupełniająca

 

  1. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające.
  2. Postępowanie uzupełniające odbywa się poprzez elektroniczny system rekrutacji
  3. Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
  4. Po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej opublikowana zostaje do publicznej wiadomości lista zakwalifikowanych kandydatów, a następnie lista kandydatów przyjętych.

 

§ 6.

Informacja o procedurach odwoławczych

 

  1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata.
  2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata lub kandydata pełnoletniego z wnioskiem, o którym mowa w ust. 7. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
  3. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
  4. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
  5. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

 § 7.

Przechodzenie ucznia z innych szkół

do Szkoły Podstawowej nr 254 w Warszawie

 

  1. W przypadku przechodzenia ucznia ze innej szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu albo ze szkoły niepublicznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej albo tego samego typu, o przyjęciu ucznia do szkoły publicznej decyduje dyrektor szkoły.
  2. Uczeń przechodzący ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jest przyjmowany do odpowiedniej klasy szkoły po dokonaniu oceny zakresu kształcenia zrealizowanego w szkole, do której uczeń uczęszczał, na podstawie kopii arkusza ocen ucznia, poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszczał, lub na podstawie zaświadczenia o przebiegu nauczania ucznia
  3. W przypadku przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu można przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny.
  4. Uczeń szkoły niepublicznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej jest przyjmowany do odpowiedniej klasy szkoły publicznej po zdaniu egzaminów klasyfikacyjnych.

§ 8.

Postanowienia końcowe

 

Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.