Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31 maja 2018 r.

Obecne podejście osób walczących z tytoniem koncentruje się na korzyściach wynikających z życia bez tytoniu, takich jak lepsze zdrowie i relacje społeczne oraz większe oszczędności, skutecznie trafia do ludzi. Mamy nadzieję, że wydarzenia, które odbywają się w Europie i w Polsce z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu zainspirują jeszcze większe grono osób do zarejestrowania się na bezpłatnej platformie iCoach i coraz więcej palaczy stanie się Eks-palaczem

Komisja Europejska od 2011 roku prowadzi kampanię „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”. Dzięki bezpłatnej platformie iCoach (www.exsmokers.eu), dostępnej także jako aplikacja mobilna na tablet i telefon, z programu skorzystało ok. 380 tys. Europejczyków, w tym ponad 20 tys. Polaków, którzy postanowili rzucić palenie. 40 proc. osób po upływie 3 miesięcy nie powróciło do nałogu. Założeniem kampanii jest skuteczne dotarcie do palaczy, tak aby skończyli z nałogiem.

Obecnie coraz popularniejsze są e-papierosy. O ich wpływie na nasze zdrowie będzie można mówić dopiero za jakieś 30 lat - bowiem choroby związane z paleniem, na przykład rak płuc, rozwijają się powoli. Poziom większości rakotwórczych substancji w dymie z e-papierosów jest od 9 do 450 razy niższy niż w zwykłym dymie tytoniowym, ale sama nikotyna, której niekontrolowane ilości wdychają e-palacze także ma wiele szkodliwych działań. "E-papierosy nie dostarczają czystej nikotyny i nie można ich uważać za alternatywę dla leków czy terapii substytucyjnej – podawania czystej nikotyny.