MIĘDZYNARODOWY PROJEKT W ŚWIETLICY

CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

międzynarodowy projekt edukacyjny

wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III

edycja II

 

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od 23 września 2020 wspólnie z kl.1a realizowaliśmy klasy międzynarodowy projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem było zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną oraz wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, a także rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.

Projekt realizowany był w trzech modułach:

I MODUŁ - jesienny - od 23.09.2020r. do 21.12.2020r.

MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW

II MODUŁ - zimowy - od 22.12.2020r. do 20.03.2021r.

MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU

 

III MODUŁ - wiosenny - od 21.03.2021r. do 21.06.2021r.

MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA.

    W każdym module czytaliśmy wybraną, z zaproponowanych przez projekt, lekturę. Potem w oparciu o przeczytany tekst, każde dziecko wypełniało swój zeszyt lektur czyli „Lekturnik”. Następnie przechodziliśmy do zadań ekologicznych. Czytaliśmy opowiadania o przygodach sympatycznej chmurki Tosi, a potem realizowaliśmy zadania praktyczne o treści ekologicznej : prace plastyczne grupowe i indywidualne, plakaty, pokaz ekomody, zabawy ruchowe, obchody Dnia Ziemi. W ramach zadań projektowych rozpoczęliśmy segregowanie śmieci w świetlicy.

Wszystkie dzieci dobrze bawiły się w czasie zajęć. Gdy nauczanie odbywało się zdalnie nasz projekt wykonywaliśmy w formie on-line. Na koniec każdego modułu, klasa otrzymywała certyfikat potwierdzający jago zakończenie. Całkowicie projekt został zakończony 21 czerwca, a wszystkie dzieci dostały dyplomy uczestnictwa .

Bardzo dziękuję moim uczniom za wspólną zabawę !

 

Martyna Małczak